Home » Farron Tehnika OÜ turundusspetsialist: “Sa võid loogiliselt mõelda ja eeldada, aga numbrid näitavad hoopis midagi muud”

Farron Tehnika OÜ turundusspetsialist: “Sa võid loogiliselt mõelda ja eeldada, aga numbrid näitavad hoopis midagi muud”

 

Eesti ametlik STIHL kaubamärgi maaletooja Farron Tehnika OÜ kasutab Tarceta ärianalüütika lahendust juba 2022. aasta lõpust. Ettevõtte põhiliseks tegevusalaks on tuntud kaubamärgi STIHL maaletoomine ning edasimüüjate võrgustiku loomine, hoidmine ja arendamine. Eduka äri aluseks on strateegiliselt planeeritud turundus, mis hoiab loodud müügivõrgustiku toimivana. Farron Tehnika OÜ turundusspetsialist Dora Anton rääkis meile, milline mõju on olnud Tarceta kasutamisel ettevõtte turundustegevustele ja strateegilistele otsustele viimase aasta jooksul.  

Objektiivsed andmed ja ajakokkuhoid  

Ettevõtte turundusmeeskonnas on kaks liiget, kelle peamiseks eesmärgiks on edasimüüjate toetamine ja müügimahtude suurendamine läbi turunduse ja hästi planeeritud kampaaniate. Koostöö edasimüüjatega turunduslikes tegevustes on alati toetunud andmetele. Selleks, et kõnetada õigeid lõppkliente, edendada soovitud tootesegmentide müüki ja planeerida edukaid kampaaniaid on tarvis teada, kes, millal, mida, kui palju ja millise turundusliku toetusega on müünud. Enne Tarceta kasutusele võtmist oli vajalike andmete koondamine ebaefektiivne ja aeganõudev protsess. ,,Varem oli vaja helistada, kohale minna ja lihtsalt uskuda ning palju otsuseid sündis edasimüüjate kõhutunde pealt” meenutab Dora turundustegevuste planeerimist enne Tarceta kasutusele võtmist. Lisaks edasimüüjatelt saadud infole kasutati planeerimiseks ka enda andmeid laoliikumiste kohta, kuid Dora sõnul ei väljendanud maaletooja laost edasimüüja lattu jõudnud kauba kogused veel reaalset müüki. Sellise andmete komplekti põhjal loodud plaanid ei olnud alati objektiivsed ning turundustegevuste mõju müügitulemustele ei olnud kergesti kontrollitav. Tarceta kasutuselevõtt on kaotanud selle ebakindluse, pakkudes objektiivseid andmeid ja olulist ajakokkuhoidu.  

Mineviku analüüs või tuleviku planeerimine  

Dora toob välja, et Tarceta ei aita ainult minevikku analüüsida vaid hoiab ettevõtte töötajad ka jooksvate tulemustega kursis ja õiges kontekstis. See võimaldab olulisi muutusi ja trende varakult avastada ning tuleviku tulemuste kindlustamiseks õigeid otsuseid teha. ,,Kui läheb hästi ja on kiire, siis keegi ei küsi, mida müüakse, kes see ostja on või ehk leidub sektsioone, mis ei müü väga hästi. Kui on probleeme, midagi ei müü väga hästi, siis hakatakse süvenema ja midagi tegema” peegeldab Dora endist olukorda. Selle aasta külm kevad ja kuiv suvi tekitasid aiatehnika valdkonnas ebahariliku olukorra, kus tavapärane turundustaktika ei toiminud. Tänu Tarcetale hakkas trend juba varakult silma ning uusi lahendusi asuti välja mõtlema koheselt. ,,Jooksvate tulemuste nägemine andis meile idee teha aktiivsemat turundust ja ka kampaania hooaja lõpus, mida me kunagi varem teinud pole” selgitab Dora andmete väärtust.  Dora sõnul oli ebatavalisel ajal tehtud kampaania väga kasulik, sest see aitas vähendada laoseise, võimaldas leida hooaja lõpus uusi kliente ning STIHL kaubamärgi nähtavus paranes ja seda kõike sai Tarcetast reaalajas analüüsida. ,,Tarceta pole ainult selleks, et jälgida, kuidas minevikus läks vaid ka selleks, et kampaaniaid planeerida ehk tulevikku vaadata” on Dora kindel ärianalüütika vajalikkuses. Hetkel on planeerimises talvine kampaania ning Tarcetal on selles protsessis kindel roll, et teha sortimendi valik ja kampaania õige ajastamine. Ülevaatlikult esitatud andmed on võrreldavad ning moodustavad hea sisendi eduka kampaania loomiseks.  

 

Andmetest avastamise rõõm  

Tarceta kasutusele võtmine oli Dora sõnul lihtne ja loogiline, sest tootes kuvatud andmed olid ju tuttavad. Samas toimus pidevalt kollektiivne õppimine ja avastamine nendelt andmetelt. Erilist kasu tõi Tarceta vaade, milles on näha kõikide edasimüüja poolt müüdud toodete garantiide registreerimine. Varem tulid need andmed maaletoojani läbi e-mailide ning ajakulu selle info koondamiseks ja ülevaate loomiseks on võrreldamatu tänasega. Lisaks tekkis töötajatele kiire ja lihtne võimalus analüüsida müüke tootegrupi, toote, edasimüüja ja piirkonna lõikes ning võrrelda seda eelmiste perioodidega. Andmed pakuvad pidevalt avastamisrõõmu ning ühe hiljutise taipamisena toob Dora välja talvise kampaania planeerimisel juhtunud seiga. Seni hoiti talvistes kampaaniates alati sees käepideme soojendusega mootorsaagi, sest müügimeeskonnal oli eeldus, et selline toode müüb eelkõige külmal ajal. Eeldust kontrolliti Tarcetast ning selgus, et see toode müüb tegelikult aastaringselt ning kõige paremad müügitulemused on reeglina hoopis kevade alguses. ,,Sa võid loogiliselt mõelda ja eeldada, aga numbrid näitavad hoopis midagi muud” ütleb Dora lõbusalt. Tarceta on seega asendamatu töövahend hüpoteeside testimiseks ning tänaseks teab müügimeeskond kindlalt, et muruniidukeid õnnestub müüa ainult kevadel ja suvel, kuid kõik hooajaliseks peetud kaubad ei liigu sama reegli alusel.  

Ärianalüütikast on saanud lahutamatu osa ettevõtte igapäevastest äriprotsessidest ning andmetega töötamine on kiire ja tõhus, kõik eeldused on alati kontrollitud ning turunduse mõju müügile on mõõdetav.  

  

Viis minutit päevas  

Andmete analüüsimisest hakkavad tulemused tulema siis, kui tekib harjumus andmeid regulaarselt vaadata. Töötajad, kellel on tekkinud rutiin kasvõi viis minutit päevas andmetesse süveneda, saavad oluliselt paremini hakkama, orienteeruvad infos ning märkavad äkilisi muutusi. Tarceta on oluliselt parandanud ka iganädalaste koosolekute tõhusust. ,,Kui kõik tuleks koosolekule oma tabelitega, siis läheks pool aega võõrasse tabelisse süvenemiseks, aga Tarcetaga on lihtne, sest kõik on samas infoväljas.” Samuti hindab Dora oluliselt efektiivsemaks muutunud koostööd edasimüüjatega. Varem oli vaja andmete saamiseks pidevalt edasimüüjatega suhelda ning neid üle Eesti külastada. Nüüd piisab paarist korrast aastas ja eelkõige keskendutakse edasiste tegevuste planeerimisele mitte enam andmete koondamisele. Jooksev info tuleb automaatselt ühtsele töölauale kokku ja on pidevalt valmis analüüsimiseks. Dora toob veel välja, et ükski vestlus edasimüüjaga ei toimu enam pimeduses ning koheselt on võimalik aastate kaupa infot ülevaatlikult avada ja kasutada.  

Farron Tehnika OÜ jaoks on ärianalüütika kasutamise peamisteks võitudeks objektiivsus ja kiirus. Tulemused ja neid mõjutanud tegevused on objektiivselt hinnatavad ning kõik andmed on kohe olemas. Dora soovitab Tarcetat kõikidele turundusinimestele, sest see annab väärtust turunduse planeerimisel ja hindamisel ning aitab keskenduda olulistele aspektidele ilma aega raiskamata. ,,Nüüd on elu nagu lill” lõpetab Dora rõõmsalt.